«انتقام‌جویان، جنگ ابدیت» ابرقهرمانان محبوب

برادران روسو، در انتقام جویان جنگ ابدیت یا بهتر است بگوییم در قسمت جدید، از دشمنی رونمایی کرده‌اند که به صورت جسته و گریخته در دیگر آثار کمپانی مارول ردپای آن مشاهده می‌شد و همگان منتظر بودند تا «تانوس» معروف را در سینما ببینند که حالا این فرصت را به دست آورده‌اند.


جدیدترین قسمت سری فیلم‌های «انتقام جویان» که از مدت‌ها پیش تبلیغات بسیار گسترده‌ای برای نمایش آن آغاز شده بود در نهایت پس از تغییر در زمان اکران، به سینماها رسید. «انتقام جویان» که محبوب ترین عنوان کمپانی مارول به شمار می‌رود و طرفداران فراوانی در سراسر جهان دارد، در جدیدترین قسمت خود از حضور دیگر اَبَرقهرمانان محبوب دنیای مارول نظیر دکتر استرنج و دار و دسته «نگهبانان کهکشان» استفاده کرده و از این حیث، پیش‌بینی می‌شود « جنگ ابدیت » تبدیل به یکی از پرفروش‌ترین آثار تاریخ سینما شود.
داستان « انتقام جویان: جنگ ابدیت » درباره تمام اَبَرقهرمانانی است که لیست بلند بالایی را شامل می‌شود. افرادی که عده‌ای از آن‌ها تا به امروز در کنار یکدیگر جنگیده‌اند و برخی از آنان نیز تابحال در گروه ملقب به «انتقام جویان» حضور نداشته‌اند اما حالا یک دلیل بزرگ برای حضور در کنار یکدیگر یافته اند و آن ظهور یک شخصیت شرور به نام تانوس است که قصد دارد تمام شش سنگ ابدیت را بدست آورده و ساز و کار خود را در جهان ما بکار گیرد و به زبان ساده، همه چیز را بکوبد و از نو بسازد! همین اتفاق سبب می‌شود تا اَبَرقهرمانان علی رغم تمام اختلافاتشان در کنار یکدیگر قرار گیرند و به جنگ با شرارت برخیزند و…
ادغام بیش از ۱۰ عنوان سینمایی مارول با داستان های مجزا و روابط گوناگون در یک اثر سینمایی، قطعاً نمی‌تواند کیفیت قابل توجهی داشته باشد و برادران روسو ( کارگردانان « جنگ ابدیت » ) نیز نتوانسته‌اند کمکی به خارج شدن داستان از روند منطقی خود داشته باشند. نتیجه این ادغام عظیم آن است که جدیدترین عنوان سینمایی مارول بطور کل، فاقد فیلمنامه است و متکی بر ضرباهنگ تند اکشن خود است تا بتواند مخاطبش را چنان سرگرم کند که از توجهش به حفره‌های فیلمنامه بکاهد؛ فیلمنامه‌ای که البته هرگز در عنوان‌های اَبَرقهرمانی اولویت نداشته و ندارد.

با این‌حال در بخش اکشن فیلم تمام آن‌چه که طرفداران « انتقام جویان » از این عنوان انتظار دارند را در اختیارشان قرار داده و به نظر می‌رسد که بتواند رضایت کامل‌شان را بدست آورد. البته آنچه که در «جنگ ابدیت» به تصویر کشیده شده تفاوت آشکاری با عنوان های مستقل مارول ندارد بطوری‌که گاهاً می توان شباهت هایی میان آن و دیگر عنوان مستقل مارول یعنی «کاپیتان آمریکا» مشاهده نمود. حضور اَبَرقهرمانان گوناگون با توانایی‌های رنگارنگ‌شان این فرصت مغتنم را در اختیار سازندگان قرار داده که با ترکیب ویژگی‌های فرا انسانی‌شان ، لحظات جالب و هیجان انگیزی را خلق نمایند که کاملاً سرگرم کننده و جذاب هستند.


نکته دیگر در مورد «جنگ ابدیت» آن است که بر خلاف آنکه هدف وحشتناک تانوس، تهدیدی بسیار جدی به نظر می‌رسد، قالب کلی فیلم بسیار سبک‌تر و آرام‌تر از چیزی است که انتظار دارید؛ حال آنکه تیزرهایی که تاکنون از این فیلم منتشر شدهاند، آن را بیش از حد جدی و خشک نشان داده‌اند؛ اما فیلم پر است از شوخی و طنزی که در سرتاسر آن به خوبی جای گرفته است.

اما جدا از نقاظ ضعف و قوت این فیلم جهانی مهم‌ترین اتفاق اکران سه بعدی آن در سینماهای ایران است. این که بتوانی به عنوان مخاطب فیلمی همزمان با اکران خارجی آن را ببینی امتیاز خوبی است. اولین اکران سه بعدی این فیلم در پردیس کوروش و سپس در پردیس آزادی اتفاق افتاد. برای تماشای این فیلم هنوز هم فرصت دارید.

 

نویسنده: مرتضی راوندی

پسندها...
1 نظر

نظر خود را به اشتراک بگزارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هفده − 1 =