«برادران سیسترز» وسترنی دلنشین

« برادران سیسترز » را ژاک اودیار فرانسوی کارگردانی کرده. فیلمساز برجسته ای که در کارنامه اش آثار شاخصی از جمله « یک پیامبر » و « زنگار و استخوان » به چشم می خورد. انتخاب اودیار برای ساخت « برادران سیسترز » انتخاب عجیبی نیز محسوب می شد چراکه سبک و سیاق فیلمسازی اودیار که بیشتر متمرکز بر روابط انسانهاست و برای رسیدن به هدفش خیلی هم توجهی به ضرباهنگ آثارش ندارد، شاید بر روی کاغذ خیلی گزینه مناسبی برای روایت یک داستان وسترن کاملاً آمریکایی نباشد! با اینحال اودیار تصمیم گرفت که نخستین فیلم آمریکایی اش را در ژانر وسترن بسازد و باید گفت که نتیجه کار هم قابل قبول است.

تمرکز اودیار بر روی شخصیت ها و دیالوگ ها اینجا در « برادران سیسترز » نیز قابل رویت است. یعنی جایی که فیلمساز فرانسوی انتظارات همیشگی از یک فیلم وسترن را برآورده نمی کند و اثر را به سبک و سیاق خود به جلو هدایت کرده. در فیلم آقای اودیار خبری از ریتم تند و شخصیت های معمولاً تک بعدی نیست که هرلحظه شلیک کنند و در نهایت به رستگاری می رسند. در اینجا ما با شخصیت هایی مواجه هستیم که پرداخت قابل قبولی دارند و مخصوصاً دو برادر سیسترز، در بخش شخصیت پردازی می توانند نمره قبولی را کسب نمایند. دو شخصیتی که اگرچه با یکدیگر همراه هستند اما متضاد از یکدیگر رفتاقبوکنند.

بهترین بخش فیلم را رابطه میان دو برادر تشکیل می دهد. رابطه ای که در آن طنازی نیز وجود دارد و موقعیت هایی که می تواند بامزه باشند. اما این موضوع گاهی نیز به عنوان یک پاشنه آشیل عمل می کند چراکه طنز به کار رفته در رابطه این دو گاهی آن دو را از جنون و خشونت دائمی که به آن دچار هستند دور می‌کند.

 

نویسنده: میثم کریمی

پسندها...
بدون نظر!

نظر خود را به اشتراک بگزارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × 2 =