آنچه باید در جشنواره سی و هفت فیلم فجر دید و احتمالا لذت برد/ امیدواریم به فردا

پریسا ساسانی

روزنامه نگار

سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر در آستانه برگزاری است و دوستان روابط عمومی در پردیس سینمایی کورش پیشنهاد خوبی مبنی بر هیجان انگیز کردن جشنواره در دستور کار قرار داده اند و از اهالی رسانه خواستند که درباره فیلم هایی که دوست داریم یا حتما در این جشنواره می ببینیم، بنویسیم. واقعیت این است که جشنواره فیلم فجر و اساسا سینمای ایران همواره برای من جذابیت داشته و نوشتن درباره آن همیشه پر از اشتیاق وهیجان بوده است و به تبع این هیجان زمانی بیشتر می شود که لیست فیلم های منتشر شده فیلم های پیش رو قرار می گیرد.

دیدن و دانستن درباره آثار کارگردان هایی که ساخت نخستین فیلم سینمایی خود را تجربه می کنند همیشه جذاب بوده است چراکه دیدن فیلم های کارگردان های فیلم اولی دریچه روشنی از سینمای ایران و ورد نگاه های جدید را به سینمای ایران می بخشد و به درستی که عنوان نگاه نو برای نمایش این دسته از فیلم ها مناسب و برازنده است.

یکی از نکات جالب در عناوین فیلم ها در بخش نگاه نو می توان مشاهده کرد این است که دو فیلم اولی اینبار به شکل پسری و پدری از میلاد صدرعاملی و پولاد کیمیایی وجود دارد. فیلم هایی که علاوه بر سرمایه گذاری، تولید و یا حمایت قطعا نگاه های کارشناسی پدران نیز در آن وجود دارد و باید منتظر بود و دید که آیا در دو فیلم« سونامی» ساخته میلاد صدرعاملی و« معکوس» به کارگردانی پولاد کیمیایی ردپای پدران سینمایی هریک از این کارگردان ها وجود دارد یا خیر.

علاوه براین نام تهیه کنندگانی جدید و جوان و با تجربه به جشم می خورد که پشت فیلم های اول ایستاده اند و می توان از مجید شیخ انصاری، رضا زهتابچیان، محمد حمزه ای نام برد. اما نکته مهم در بین نام تهیه کنندگان فیلم های اول، اسم علی مصفا است با تهیه کنندگی دو فیلم اولی می درخشد و با نگاه حمایتی پای آثارجدید یا به عبارت بهتر امیدهای تازه در سینمای ایران ایستاده است.

جدا از نکات هیجان برانگیز فیلم اولی ها که به عنوان فیلم های پسر و پدری ، نام تهیه کنندگان جدید و درخشش حضورعلی مصفا مطرح شد نباید از نام گذاری فیلم ها هم غافل ماند. عنوان فیلم ها همیشه جذاب بوده است که در بخش نگاه نو می توان به نام فیلم هایی چون «پالتو شتری»، «حمال طلا»، «مسخره باز» و دست آخر«دیدن این فیلم جرم است» اشاره کرد.

اما در بخش سودای سیمرغ برخی از فیلم ها را باید به دلیل کارنامه کاری کارگردان دید. در واقع برخی را باید یکبار دید و برخی دیگر را باید با جان و دل چندین بار دید. فیلم سینمایی «آشفتگی» ساخته فریدون جیرانی که اساسا دنیای پیچیده ذهنی این فیلمساز را بسیار دوست دارم از آن دسته از آثاری است که حتما باید دید. « سال دوم دانشکده من» ساخته رسول صدرعاملی را نه به دلیل اینکه پدر و پسر در این دوره از جشنواره حضور دارند بلکه به دلیل نگاه منصف صدرعاملی و شناخت خوبی که از نسل جوان و نوجوان دارد باید دید.  طعم خوش فیلم «عصر جمعه» ساخته مونا زندی قطعا دیدن فیلم «بنفشه آفریقایی» را پیشنهاد می کند. فیلم «۲۳ نفر» را به دلیل اینکه کتاب آن را خوانده ام حتما می بینم تا همه آنچه تخیل کرده بودم را با چشم مهدی جعفری مشاهده کنم. «متری شیش و نیم» ساخته سعید روستا از جمله آثاری است که باید حتما دید. چراکه فیلم «ابد و یک روز» با همه نقاط قوت و ضعفی که داشت برگرفته از همان نگاه فیلم اولی و آنچه که امید در سینمای ایران می نامیم بود.

«ناگهان درخت» ساخته صفی یزدانیان هم از جمله فیلم هایی است که باید به خاطر فیلم خوب «در دنیای تو ساعت چند است» دید. فیلمی که اینبار هم قرار است با موسیقی خوب و حرفه ای کریستف رضایی همراه باشد.

در پایان هم باید گفت که پر واضح است از فیلم های «طلا» پرویز شهبازی، « تختی» بهرا توکلی، «قسم» محسن تنابنده و «شبی که ماه کامل شد» نرگس آبیار نباید گذشت.

در پایان گفت جای فیلم «آشغال های دوست داشتنی» مانند جشنواره های پیشین در این جشنواره نیز خالی است و به قول رخشان بنی اعتماد هیچ فیلمی در کِشو باقی نمی ماند. ما امیدواریم به فردا

پسندها...
بدون نظر!

نظر خود را به اشتراک بگزارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

13 + هشت =